Astia Logo

Przygotowanie grzybów suszonych

Przygotowanie grzybów suszonych

Przygotowanie grzybów suszonych, takich jak borowiki czy podgrzybki suszone, zarówno w całych kapeluszach czy też w postaci krajanki, do dalszej obróbki należy zacząć od ich namoczenia i dokładnego umycia.

Następnie moczyć w wodzie minimum 2 godziny, optymalnie jest moczyć grzyby całą noc na dzień przed przygotowaniem z nich potrawy. Należy zwrócić uwagę że kapelusze z całych borowików na pewno będą wymagały dłuższego namoczenia. Wynika to z samej miąższości czy grubości produktu. Nie różni się od innych czynności w kuchni pod tym względem.  Bez wątpienia każdy rodzaj suszonych grzybów możemy namaczać zarówno w wodzie jak i mleku. Namaczanie w mleku jest osadzone w tradycji małopolskiej.  Bezsprzecznie dodaje dodatkowy aromat szczególnie w przygotowaniu kotletów z grzybów suszonych np. z borowik cały kapelusze. Suszone grzyby po namoczeniu gotujemy do miękkości. Taki wywar możemy wykorzystać do przygotowania sosów, zup, mięs.

Grzyby suszone są składnikiem wielu dań w tradycyjnej kuchni polskiej. Z ugotowanych grzybów suszonych przyrządzamy zupy, sosy, grzyby panierowane, farsz do pierogów, uszek. W kuchni włoskiej wykorzystywane do zwiększenia aromatu dań z makaronem. Niewątpliwie stanowią one również wspaniały dodatek do kapusty czy bigosu.

Reasumując minimalny czas namaczania:

– Podgrzybki suszony krojony, koźlarze suszone krojone, maślaki susze : 2h

– Borowik krajanka: 4h

– Podgrzybki całe kapelusze, koźlarz całe kapelusze, maślak kapelusze: 5h

– Borowik kapelusze, seledyn żółty borowik, „białe łepki”: 8h